Mintha gurulnál egyet a Béla téren, aztán lezúznál a kórházig, s onnan vissza a Skáláig - persze kétszázzal
Minden év novemberének idusán összegyűlik a motorsportvilág krémje, a világ egyik, ha nem a legegzotikusabb verseny helyszínére. A Dél-kínai-tenger partján fekvő Makaóban megrendezett viadal, a legek versenyihez sorolható. Sajnos az elmúlt 43 esztendő alaposan megtépázta, s kettéosztotta a motorsport világát, így ha Valentino Rossival és Casey Stonerral nem is, de az Isle of Man TT koronázott királyaival mindenképp találkozhatunk az egykoron portugál gyarmatnak számító városban. Macau, avagy Makaó visszakerült Kína közigazgatása alá, de a nyugati és keleti kultúra egyvelegének köszönhetően olyan csodát láthatnak az odalátogatók, amelynek hatására örökre visszavágynak. Nem beszélve a lányokról.
Visszatérve a Macau GP-hez, az autós és motoros kolónia amolyan presztízsversenyét láthatja a közönség. Az árnyékot modern felhőkarcolók és gyönyörű múlt századbéli villák kínálják mind a közönségnek, mind a résztvevőknek. Az szűk utcákon rendezett nemes küzdelem azonban bármikor átcsapathat végzetes tragédiába, hiszen 200 km/h feletti tempónál, vállal súrolni a falat, vagy szalagkorlátot soha nem volt életbiztosítás. A kétkerekűeken száguldozó lovagok teszik ezt, mintegy 15 körön keresztül élet-halál harcot vívva egymással a 6,1 km hosszú Guia nevet viselő pályán. S hogy miért, avagy mi ez az egész?
A Macau GP évekkel ezelőtt amolyan gálaversenynek számított, s ma is az. Viszont kizárólag a tömött zsebekkel érkező urak számára élvezetes ez az egész, akik itt végre kipihenhetik egész éves fáradalmaikat és meggyőződhetnek arról, vajon jó helyre tették-e felesleges millióikat az adott évben. Ha nem, hát, sebaj. Elvégre ott a győztes, akit támogathatnak a következő évben. S persze melyik versenyzőt nem frusztrálja a tény, hogy a felesleges úri-muri érdekében kénytelen vásárra vinni a bőrét.
Ennek ellenére mégis a szezon egyik legkívánatosabb viadala, s jó néhány pilótából pont az előbb leírtak ellenkezőjét váltja ki és függővé válnak. Hiszen a motorsport állandó kísérőjének és nagy rajongójának számító Kaszás mindenhol ott leselkedik, nem csak Macauban. A szűk, poros utcákon zajló istenkísértő viadalt néhányan nemes egyszerűséggel Dirty Monaco-nak is hívják. Macau véleményem szerint mindenképpen azon versenyek közé sorolható, melyet egy motorsportrajongónak életében egyszer, mindenképpen látnia kell. Aztán még egyszer, meg még egyszer….
Viszont néhány versenyző esetében a függés szót, ildomos messze elkerülni. Szegény Michael Rutternek, Macau újkori „királyának” már csak egyetlen győzelemre lett volna szüksége ahhoz, hogy honfitársa, Ron Haslam rekordnak számító, 6 diadalát megdöntse. Ehelyett Rutter fej-fej mellett halad Rakéta Ronnal, ugyanis 2006-ban szinte berobbant, s a győzelemig meg sem állt, az akkor már 30-on túl lévő Steve Plater. Plater 2007-ben is diadalmaskodott, s többé nem indult a hírhedt viadalon. Néhányan úgy gondolták, hogy betojt, én úgy gondolom, hogy aki 30 felett zsinórban kétszer elveri a mezőnyt egy ilyen flúgos futamon, az nem éppen betojós fajta. Állítása szerint elég volt, s nem akarta feleslegesen összetörni magát. Az élet őt igazolta, hiszen idén, karrierje során először Senoir TT-t nyert a Man szigeten, megtörve ezzel John McGuinness bravúros sorozatát. Az elmúlt két év kísértetiesen hasonlít a „Plater érához”. A hétvégén szintén egy brit fiatalember diadalmaskodott zsinórban másodszor, bizonyos Stuart Easton. A kérdés már csak az - A szenzációsan motorozó Easton-t vajon hol láthatjuk jövőre?
McGuinness-nek idén sem volt szerencséje Macau-ban. A hetedik körben fel kellett adnia a viadalt. Az őrült Guy Martin távol maradt a városi pályától, a tavalyi kudarcot követően. Rutter ismét csak a hatodik helyen ért célba, míg a hétvége meglepetése Rico Penzkofer lett. A német versenyző a helyi BMW importőr színeiben indult egy bajor gépcsodával és az ötödik helyen ért célba.
Végeredmény
1. Stuart Easton GBR Hydrex IGT Honda 36min 50.910sec
2. Conor Cummins IOM PBM Kawasaki WSBK Team +0.381sec
3. Ian Hutchinson GBR PBM Kawasaki WSBK Team +9.792sec
4. Gary Johnson GBR AIM Racing +15.598sec
5. Rico Penzkofer GER BMW Macau Racing Team +24.609sec
6. Michael Rutter GBR Team of Paris-AXA Racing +31.851sec
7. Simon Andrews GBR Team of Paris-AXA Racing +34.327sec
8. Luis Carreira POR Benimoto Suzuki Cetelem +35.207sec
9. Jeremy Toye USA Lee Cycles Racing +35.493sec
10. Stephen Thompson GBR Robinson Concrete Honda +43.857sec
11. Gerald Muteau FRA Team of Paris-AXA Racing +46.539sec
12. Mark Miller USA Celtic Racing +51.298sec
13. Mike Barnes USA PBM Kawasaki WSBK Team +1min 18.600sec
14. James McBride GBR Pazzo/East Coast Racing +1min 33.344sec
15. Horst Saiger AUT BMW Macau Racing Team +1min 34.469sec
16. James Hillier GBR AIM Racing +1min 37.656sec
17. Mark Buckley GBR Jentin Racing +1min 40.615sec
18. James Storrar GBR DMR Racing +1min 41.194sec
19. Amaury Baratin FRA Team of Paris-AXA Racing +1 lap (SS)
20. Wai On Cheung HKG Wai On Cheung +1 lap (SS)
21. Joao Fernandes MAC Joao Fernandes +1 lap (SS)
22. Sio Hong Sou MAC Sonic Racing Performance +1 lap (SS)
23. Jason Broome HKG Jason Broome +2 laps (SS)
24. Tiago Magalhaes POR AG Racing +2 laps (SS)
25. Weng Keong Ip MAC Sonic Racing Performance +2 laps (SS)
Kiesett
26. John McGuinness GBR Hydrex IGT Honda 7 laps completed
27. Thomas Hinterreiter GER Yamaha Austria RT 4 laps completed
28. Michael Pearson GBR BTS Racing 3 laps completed
29. Steve Mercer GBR DMR Racing 2 laps completed
30. Scott Jensen USA Moto Garage Racing Did not start
A versenyről készült videók megtekinthetőek itt
Utolsó kommentek